به ملی ستلایت نیوز خوش آمدید..........شما در ملی ستلایت نیوز به آخرین اخبار رسانه های پارسی زبان و جدید ترین فرکانس ماهواره ها دسترسی خواهید داشت...........در پایین هر مطلب در قسمت نظرات می توانید نظرات - خبرها - پشنهادات - انتقادات و پیام های خود را قرار دهید...........شما با دادن آدرس های ملی ستلایت نیوز به دیگران می توانید از این وبسایت حمایت کنید............ملی ستلایت نیوز از تمام رسانه های مبارز و آزادیخواه سیاسی حمایت می کند

۱۳۹۵ بهمن ۱۵, جمعه

صدای آمریکا هفتاد و پنج ساله شداز ابتدای فوریه سال ۱۹۴۲میلادی، هفتاد و پنج سال گذشته است. صدای آمریکا بیش از هفت دهه است که به دهها زبان روزانه خبررسانی می کند. بخش پارسی صدای آمریکا، یکی از بخش های قدیمی این مجموعه است که در طول قریب چهاردهه فعالیت خود، همواره سعی داشته براساس منشور صدای آمریکا، دقت، جامعیت، عینیت، واقع بینی را در اخبار و گزارشها را رعایت کند.

در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما بخش پارسی صدای آمریکا برخی از مخالفان جمهوری اسلامی و فعالان سیاسی خارج از کشور را در لیست سیاه خود قرار داده بود و با آنها گفتگو نمی کرد.همچنین بیشتر سعی به مماشات با حکومت دیکتاتوری جمهوری اسلامی را داشت.بارها ستاره درخشش مدیر بخش پارسی صدای آمریکا به دلیل مماشات با اعضای لابی های جمهوری اسلامی در خاک آمریکا مورد انتقاد فعالان سیاسی داخل و خارج از کشور قرار گرفت.در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما به نوعی می توان گفت خط و مشی بخش پارسی صدای آمریکا به جناح حکومتی اصلاح طلبان نزدیک بود.با روی کار آمدن پرزیدنت دونالد ترامپ و انتقاد شدید اعضای کنگره آمریکا از فعالیت های جانبگرانه صدای آمریکا  می توان گفت بینندگان این شبکه تلویزیونی خبری تا حدی شاهد یک صدای آمریکا تازه هستند.صدای آمریکا به تازگی سعی می کند به جای دعوت اصلاح طلبان حکومتی به برنامه های خود،برخی از مخالفان و منتقدان نظام دیکتاتوری جمهوری اسلامی را به عنوان مهمان به برنامه هایش دعوت کند.به مناسبت هفتاد و پنج سالگی صدای آمریکا از برخی مهمانان صدای آمریکا نظرشان را درباره این رسانه خبری گفته اند.

دکتر مسعود نقره کار، نویسنده و محقق: درباره حکومت ایران سیاست یک بام و دو هوا نداشته باشید صدای امریکا با برنامه های خبری، آموزشی و روشنگرانه نقشی ارزشمند در افزایش آگاهی سیاسی، اجتماعی و فرهنگی مردم میهنمان داشته است. این سخن به این معنا نیست که صدای امریکا ضعف و لغزش و خطا نداشته است. امید من به عنوان یکی از همکاران صدای امریکا این است که مسئولان صدای امریکا دقت بیشتری بکنند. نمی توان در امر اطلاع رسانی و روشنگری، آنهم در بارۀ یک حکومت مستبد مذهبی، سیاست یک بام و دو هوا اتخاذ کرد. صدای امریکا ادعا کرده است صدای آزادی، دموکراسی و حقوق بشر است، اینگونه نخواهد بود اگر در رفع لغزش ها و ضعف ها و خطاها گام های جدی بر ندارد.

شهره آغداشلو، بازیگر سینما: آرزوی بهترین را دارم هفتاد و پنجمین سالگرد تأسیس صدای آمریکا را تبریک میگم، این رسانه نقش مهمی در آگاهی رسانی مخاطبین خود دارد، نه فقط ما ایرانیان بلکه میلیون ها نفر در سراسر جهان، آرزوی بهترین ها را دارم، زنده باد صدای آمریکا

نازنین بنیادی، بازیگر ایرانی آمریکایی: به شما احتیاج داریم از صدای آمریکا سپاسگزارم که ضمن توجه به وضعیت حقوق بشر در ایران، از اهمیت تأثیر فرهنگ و هنر بر مسائل اجتماعی آگاه است و به این موضوعات نیز می پردازد، به این رسانه بیش از هر زمان دیگری احتیاج داریم.

شان توب، بازیگر ایرانی-آمریکایی: دریچه ای برای هنرمندان بوده اید این دستاورد بزرگ را تبریک می گویم، از صدای آمریکا سپاسگزارم که همواره از هنر حمایت کرده و دریچه ای را برای هنرمندان فراهم کرده تا با طرفداران خود در ارتباط باشند و آثارشان را معرفی کنند، برای این رسانه آرزوی موفقیت های بیشتر دارم.

مازیار جبرانی، کمدین ایرانی آمریکایی: همیشه من را باهوشتر نشان می دهید من همیشه از گفتگو با صدای آمریکا درباره موضوعات مختلف لذت بردم، آنها نقش مهمی در دنیای رسانه ای امروز دارند، صدای آمریکا من را باهوش تر از چیزی که هستم نشان می دهد.

حسن شریعتمداری، کارشناس مسائل سیاسی: صدای آمریکا، یک منبع خبری معتبر من در طول ساليان درازى كه شاهد فعاليتهاى voa بوده ام ، ناظر تلاش صميمانه و حرفه اى اغلب كاركنان و مجريان بخش فارسى كه با آن بيشتر سر و كار داشته ام بوده ام . از هنگام تبديل voa به تلويزيون اثرگذارى اين تلويزيون در فضاى بسته ايران افزونی يافته و تبديل به يكى از منابع خبرى معتبر جامعه ايرانيان در خارج و داخل ايران شده است . من البته هميشه انتقاداتى نيز به كار رسانه موفق شما داشته ام . ولى اين انتقادات مانع آن نيست كه هفتاد و پنجمین سال شروع فعاليت تان را صميمانه تبريك بگويم.

رضا علامه زاده، فیلمساز: شیشه سانسور حکومت را شکافتید در تبعيد خودخواسته، سخت ترين درد براى هر هنرمند قطع رابطه اش با مخاطبينى است كه در وطن دارد. حكومت هاى ديكتاتورى براى غيرقابل تحمل كردن اين درد تمام سعى شان را مى كنند تا راه را بشكل كامل بر رسيدن صداى هنرمند به وطنش سد كنند. در دو دهه ى اخير اما گسترش امكانات رسانه اى همچون سنگى پرتاب شده از راه دور، شيشه ى سانسور حكومت ها را شكافته است. تجربه شخصى ام از تلويزيون صداى آمريكا با پخش گفتگوئى همراه با نمايش بخش هائى از فيلم "جنايت مقدس" در نزديك به ربع قرن پيش آغاز شد و نمونه ى اخيرترش پخش كامل فيلم ديگرم "با من از دريا بگو" بود كه به كشتار تابستان ٦٧، اين حساس ترين راز رژيم اسلامى مى پرداخت. بى ترديد تلويزيون صداى آمريكا در رساندن اينگونه صداها به درون كشور پيشرو بوده و نقش قابل ملاحظه اى در انتقال واقعيت به ميليونها ايرانىِ تشنه ى اخبار واقعى داشته و دارد.

محمد نوریزاد، مستندساز: نقش مهم شما در آگاهی رسانی به مردم ایران در ورطه ای که تمامی رسانه های داخلی ما به هر دلیل زبان بکام برده اند و با دیدن فورانی از آسیب ها و زشتی ها فریادی بر نمی آورند، ظهور رسانه ای که آزادانه و البته با رعایت ادب و نظافت خبری، به رویدادهای ایران چشم دارد، می تواند به ترمیمِ روان خراش خورده ی ایرانیان بینجامد. صدای آمریکا با هر برآیند و فرایندی که دارد، در آگاه سازی مردمان ایران سهمی انکار ناپذیر داشته است. مگر می شود آواری را که صدای آمریکا مثلا با افشای قاریِ خانه زادی چون سعید طوسی بر سر نظام اسلامی فرود آورد نادیده گرفت؟ گاه تلقی جماعتی بر این است که صدای آمریکا چون اسم آمریکا بر آن است حتما باید ریسمان منافعش به منافع آمریکا بند باشد. خب این نه چیزی است که بشود انکارش کرد. هر رسانه ای به سیاست های سرمایه گذارش متمایل است. اما من - محمد نوری زاد - شخصا می گویم: ایرانیانی که در صدای آمریکا دست به کار تهیه و تولید خبر و تحلیل های خبری اند، کشورشان ایران را دوست دارند و به رهایی کشورشان از بند جهالت اصرار می ورزند. درست مثل خود ما. برای همگان هموطنانم در صدای آمریکا بهروزی آرزو می کنم.هفتاد و پنج سالگی صدای آمریکا در حالی می باشد که برخی از کارمندان بخش پارسی صدای آمریکا مدتی قبل علیه ستاره درخشش مدیر فعلی بخش پارسی صدای آمریکا دست به اعتراضات گسترده زدند و از او بخاطر اینکه نظرات کارمندان این بخش خبری را سانسورمی کند و فعالیت های بی طرفانه و آزادانه آنها را محدود می کند انتقاد کردند.آنها خواهان برکناری ستاره درخشش هستند.پرزیدنت دونالد ترامپ ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا بارها در گفته های اخیرش گفته دوره مماشات با حکومت فاشیستی جمهوری اسلامی تمام شده است و دنیا بزودی رویکرد جدیدی با ملاهای حاکم بر ایران را خواهد دید.روز گذشته آقای مایکل فلین مشاور امنیت ملی پرزیدنت دونالد ترامپ نیز اعلام کرد:از امروز، ما جمهوری اسلامی را رسما تحت نظر قرار می‌دهیم و با آنها اصلا شوخی نخواهیم داشت.


"توجه: این مطلب فاقد بخش نظرات می باشد لطفا برای ابراز نظر به مطلب قبلی مراجعه نمایید"