به ملی ستلایت نیوز خوش آمدید..........شما در ملی ستلایت نیوز به آخرین اخبار رسانه های پارسی زبان و جدید ترین فرکانس ماهواره ها دسترسی خواهید داشت...........در پایین هر مطلب در قسمت نظرات می توانید نظرات - خبرها - پشنهادات - انتقادات و پیام های خود را قرار دهید...........شما با دادن آدرس های ملی ستلایت نیوز به دیگران می توانید از این وبسایت حمایت کنید............ملی ستلایت نیوز از تمام رسانه های مبارز و آزادیخواه سیاسی حمایت می کند

۱۳۹۱ مرداد ۲, دوشنبه

نگاهی به شبکه های تلویزیونی ماهواره ای پارسی زبان-بخش آخر

مقاله ای از آنسه امیری - قسمت سوم/بخش آخر

مجری یک برنامه‌ی تلویزیونی، به‌ ویژه زمانی‌ که یک گفتگو انجام می‌دهد، مسئولیت بزرگی را برعهده می‌ گیرد. کسی باید گفتگوی هنری یا هر نوع گفتگوی دیگری را انجام بدهد که این کار را بلد باشد. نوع پرسیدن سوال‌ها و نیز واکنش در برابر پاسخ هایی که می‌گیرد، بسیار مهم است و به یقین می‌گویم که فروزنده این‌ کاره نیست و اصلا حیرت‌انگیز است که چرا انجام این گفتگوی مهم را ایشان برعهده گرفته‌است؟

شهبال شبپره حرف‌های مهمی را در این گفتگو مطرح کرد، دستکم برای کسانی‌ که‌ دوست دارند از تاریخچه‌ موسیقی پاپ ایران با خبر شوند، بسیار مهم بود. شهبال شبپره موارد و موضوعاتی را مطرح کرد که خیلی از آنها تاکنون یا گفته نشده و یا به شکل دیگری مطرح شده بود و این است که کنارهم گذاشتن همه‌ حرف‌های شنیده‌ شده در باره‌ یک موضوع، و گرفتن نتیجه‌ نهایی از آن، برای من و امثال من اهمیت دارد.


چنین گفتگوهایی را باید با دقت دید وشنید، اما فروزنده، کاری که انجام میداد این بود که حواس بیننده را با رفتارهای عجیب و غریب خود پرت می‌ کرد و آنقدر رفتار و حرکات ایشان به‌چشم می‌آمد که دقت و حواس بیننده از حرف‌های شهبال شبپره به سوی حرکات مجری برنامه، فروزنده تغیر مسیر میداد.

نخست اینکه این گفتگو با یک دوربین گرفته شده بود و دیدن یک تصویر ثابت، برای بیننده خسته‌کننده است.فروزنده نیز به دلیل اینکه باید شهبال شبپره را به هنگام صحبت کردن نگاه می کرد، فقط نیم‌ رخ‌ اش در تصویر دیده میشد و برای اینکه تمام‌ رُخ‌ اش نیز از دوربین بی‌نصیب نماند، به‌ناچار، با مناسبت یا بی‌ مناسبت برمیگشت و به دوربین خیره میشد.


فروزنده در بیشتر مواقع هنگام پرسیدن سوال، تمرکز نداشت، یعنی اینکه وقتی سوالی را مطرح میکرد، خود به پاسخ شهبال شبپره خوب توجه نمی‌ کرد، گویی حواسش جای دیگری بود و در نتیجه، پاسخ‌های شهبال شبپره را نمی‌گرفت که اگر می‌گرفت، در بطن همان پاسخ‌ها، سوالات مهمی وجود داشت.


او به‌جای اینکه به پاسخ‌های شهبال شبپره توجه کند، بی‌ وقفه سخاوت نشان میداد واز مهمان برنامه تعریف و تمجید می‌ کرد که البته تعریف و تمجید کردن، کار بدی نیست، اما به‌ موقع و به‌ جا، و جالب این‌ که می‌گفت: شهبال عزیز! شما اسطوره هستید!


فروزنده جان! به آدم زنده که"اسطوره" نمی‌ گویند نازنین! این چه بساطی‌‌ است که وقتی معنای واقعی یک کلمه را نمی‌ دانند، همین‌‌طور پشت‌ هم از آن استفاده می‌کنند؟! ...البته این اپیدمی اسطوره نامیدن همه‌ هنرمندان وحتی بی‌ هنران، نه فقط مختص فروزنده، بلکه نقل‌ و نبات همه‌ مجریان تلویزیونی شده است. به‌ محض این‌ که مدت زمان اندکی از کار یک خواننده‌ تازه از راه رسیده میگذرد، و مثلا صاحب دو آلبوم می‌شود، بزودی لقب اسطوره می‌ گیرد. به‌ نظر می‌آید که در جامعه‌ی هنری ما، غیراسطوره وجود ندارد و از بزرگ تا کوچک، از ریز و درشت، همه اسطوره‌اند!


در همینجا از مجریان عزیز که چپ و راست هنرمندان را اسطوره می‌نامند دعوت می‌کنم که سری به چند کتاب تاریخی و یا دستِ‌کم لغت‌نامه بزنند، بی‌شک معنای اسطوره را درخواهند یافت. باور کنید"رستم" و "سهراب" و "اسفندیار" هم در زمان حیات‌شان اسطوره نبودند. ... شاید هم آدم‌های کم‌ شانسی بودند که در دوره‌ی حیات‌شان، کسانی وجود نداشتند که با سخاوت و به هر دلیلی به آن‌ها لقب اسطوره هدیه کنند!


اگر سری به این فن‌ سایت‌ها و وبلاگ‌های اینترنتی بزنید، خواهید دید که هواداران هر هنرمندی او را اسطوره می‌نامند! این نتیجه‌‌ی غم‌ انگیز تاثیر منفی یک رسانه‌ی فرهنگی مانند تلویزیون است.هواداران هنرمندان نیز از تلویزیون‌ها می‌ بینند و می‌شنوند و یاد می‌گیرند و لابد معتقدند که اگر به هنرمند محبوبشان لقب اسطوره ندهند، حتما از سایرین عقب خواهد ماند!


واویلا از زمانی‌ که رسانه‌های همه‌ گانی، فرهنگی غلط و اشتباه را در میان مردم رایج کنند، که جمع‌آوری و دور ریختن این اشتباه، کاری بس دشوار است!


برگردیم به گفتگو جالب فروزنده با شهبال شبپره در تلویزیون پن.


گفتیم که فروزند وقتی سوالی را مطرح می‌ کرد، در بیشتر مواقع، حواسش به پاسخ‌ های مهمان برنامه نبود، در حالی‌ که گفتگو کننده، حتی یک لحظه هم نباید از روند گفتگو غافل شود. اما بدتر ازآن، زمانی بود که شهبال شبپره به یکی از مهمترین قسمت‌های حرفش رسید و آن چگونگی جدا شدن دو تن از یارانش از نخستین گروه‌ شان موسوم به"توفان" و ماجرای آشنا شدن با "فرهاد" و تاسیس "کوچینی" و شکل گیری گروه"بلک‌ کتز" بود، در تمام مدتی که شهبال شبپره مشغول گفتن این ماجرا بود،فروزنده، بی‌ وقفه سر مبارکش را به سمت چهارسو حرکت میداد و نامشخص بود به دنبال چه می‌ گردد!


درهمان حال، ناگهان توجه‌ اش به اتاق فرمان جلب شد و شروع کرد به چشم‌ وابرو آمدن و اشاره کردن به سمت اتاق فرمان! نمی‌ دانم چه مشکلی پیش آمده بود، اما هرچه که بود نتیجه این شد که حرف‌های شهبال شبپره یکی‌ در میان شنیده شد چون حرکات فروزنده بسیار چشمگیر و جذاب بود و مانع توجه بیننده به حرف‌های شهبال شبپره میشد!


البته این درست که در یک برنامه‌ مستقیم تلویزیونی، امکان پیش‌ آمدن برخی مشکلات وجود دارد، اما این مجری برنامه است که باید با تسلط کامل، تا حدودی این مشکلات را کاهش دهد، نه این‌ که خود نیز مشکلی، بر مشکلات بیافزاید.


جالب تر از همه‌ی اینها، زمانی بود که چشم‌ ابرو آمدن فروزنده به سمت اتاق فرمان تا حدودی به‌ پایان رسید و شهبال شبپره در حال گفتن چگونگی تاسیس"کوچینی" و تمرین گروهشان در آن مکان و نخستین دیدار با"فرهاد" بود که ناگهان فروزنده‌ به میان صحبت شهبال دوید و پرسشی را مطرح کرد که هیچ ربطی نه به "بلک‌کتز" داشت، نه"فرهاد" ، نه"کوچینی"، نه"داوید" و نه "ویدا قهرمانی"!


یعنی یک لحظه تصور کنید فروزنده، کلام شهبال شبپره را در حین گفتن ماجرای "کوچینی" به‌ یکباره قطع کرد و به عبارت ساده‌تر، وسط حرف ایشان پرید و پرسید:"اولین بار این شما بودید که "رپ" خواندید، نه؟!جل‌الخالق!آخه عزیزجان! اولین رپ‌خوانی، چه ارتباطی با کوچینی و فرهاد و داوید دارد؟!


البته شهبال شبپره بسیار صبورانه با این پرسش ناگهانی برخورد کرد و رفتاری هنرمندانه از خود نشان داد و به سوال ایشان هم پاسخ داد. اما به‌هرشکل وقتی کلام هر کسی با پرسشی ناگهانی و بی‌ ربط قطع می‌شود، مسلما رشته‌ کلام از دستش در میرود و این طبیعی است و شهبال شبپره هم نمی‌تواند از این موضوع استثنا باشد.

آنسه امیری-مجله اپیزود،شماره 43


"توجه: این مطلب فاقد بخش نظرات می باشد لطفا برای ابراز نظر به مطلب قبلی مراجعه نمایید"