به ملی ستلایت نیوز خوش آمدید..........شما در ملی ستلایت نیوز به آخرین اخبار رسانه های پارسی زبان و جدید ترین فرکانس ماهواره ها دسترسی خواهید داشت...........در پایین هر مطلب در قسمت نظرات می توانید نظرات - خبرها - پشنهادات - انتقادات و پیام های خود را قرار دهید...........شما با دادن آدرس های ملی ستلایت نیوز به دیگران می توانید از این وبسایت حمایت کنید............ملی ستلایت نیوز از تمام رسانه های مبارز و آزادیخواه سیاسی حمایت می کند

۱۳۹۱ تیر ۱۲, دوشنبه

نگاهی به شبکه های تلویزیونی ماهواره ای پارسی زبان-بخش نخست

مقاله ای از آنسه امیری - قسمت اول

پیش از سال 2000 فقط یک تلویزیون ماهواره‌ای پارسی‌زبان توانست برنامه‌های خود را به ایران بفرستد و آن "NITV" بود و به‌جز این شبکه، شبکه‌ پارسی زبان دیگری برای پخش در ایران وجود نداشت. البته تعداد بینندگان این تلویزیون نیز در ابتدا بسیار اندک بود به دلیل این که در آن زمان، گستره‌ی داشتن دیش و رسیور به‌ مانند امروز وسیع نبود.


امروزه به هر روستای دورافتاده‌ای هم سر بزنید، خواهید دید که ممکن است وضع مالی خوبی هم نداشته باشند، اما دیش و رسیور را حتما دارند، گویی رسیور نیز مانند یخچال و اجاق‌ گاز از وسایل اصلی زندگی شده است.


آن زمان تلفن کردن به یک برنامه‌ تلویزیونی و صحبت کردن با مجری یک برنامه، کاری شگفت‌انگیز بود و بیشتر، کسانی زنگ می‌زدند که حرفی برای گفتن داشتند. کسانی که بیشتراز اقشار مرفه و نیمه مرفه و در سطح فرهنگی تقریبا خوب و یا افراد تحصیل‌ کرده‌ی اجتماع بودند، برخلاف امروز که اگر به تلفن‌های برنامه‌های مختلف تلویزیونی دقت کنید، می‌بینید که بیشتر آنها از نقاط دور دست و حتی بیشتر از بخش‌ها و روستاها زنگ می‌زنند و حالت حیرت‌انگیزی که آن‌ زمان برای نخستین دارندگان دیش و رسیور بوجود آمده بود، الان در میان این گروه از هموطنان شیوع پیدا کرده است و بیشترشان نیز حرفی برای گفتن ندارند که این به دلیل وسعت گرفتن گستره‌ی استفاده از شبکه‌های پارسی‌ زبان ماهواره‌ای از هر قشری است.


چندی بعد از "NITV" برنامه‌های شبکه‌ی تلویزیونی "ایران" با مدیریت حمید شبخیز به ایران آمد. در واقع حمید شبخیز دومین کسی بود که برنامه‌های شبکه تلویزیونی خود را به ایران فرستاد و بسیار زیاد محبوبیت کسب کرد. محبوبیت امروزی این شبکه‌ تلویزیونی در میان اقشار مختلف مردم، و این‌ که یک شبکه‌ نسبتا مطرح است، تا حدود زیادی مرهون سال‌ های 2000 و 2001 میلادی می‌باشد. 


گفتیم که در آن دوران داشتن دیش و رسیور اپیدمی نشده بود و نسبت به کل جمعیت ایران، گروه اندکی می‌توانستند این برنامه‌ها را ببینند، ممانعت‌های اجتماعی و قانونی نیز، در محدود ماندن بینندگان شبکه‌های پارسی‌ زبان موثر بود. اما به‌هرشکل بینندگان اولیه‌ این شبکه‌ها از دیدن چهره‌ هنرمندانی که سال‌ها بود آنها را ندیده بودند و نیز پخش فیلم‌های سینمایی سیاه و سفید خاطره‌انگیز، به وجد می‌آمدند. هم NITV و هم شبکه‌ IranTvNetwork هر روز یک فیلم سینمایی قدیمی از سینمای ایران را پخش می‌ کردند و بعضی روزها نیز 2 فیلم، اما باز هم درخواست پخش این فیلم‌ها را فراوان داشتند.

بعد از IranTvNetwork تلویزیون پارس برنامه‌های خود را به ایران فرستاد. که ابتدا به شکل آزمایشی و بعد رسمی آغاز بکار کرد. تا مدت‌ها فقط همین سه شبکه بودند و ما نیز بسیار خوشحال بودیم که از یک شبکه‌ی تلویزیونی، به سه شبکه رسیده‌ایم و فکر می‌کردیم چگونه می‌توان از برنامه‌های هر سه شبکه استفاده کرد؟
امروز که به لطف ایزد منان و مدیران تلویزیونی، صاحب چهل وچند شبکه‌ تلویزیونی ماهواره‌ای شده‌ایم، وقتمان برای دیدن برنامه‌های مورد علاقه، کم که نشده، بیشتر هم شده است! نیازی نیست همه را ببینی، چون زیاد تفاوتی باهم ندارند، چند شبکه را که ببینی انگار که همه را دیده‌ای!

در اینجا چند عکس از برنامه‌های آن زمان را که تهی‌دست بودیم و فقط سه شبکه‌ ماهواره‌ای داشتیم را می‌ بینید، دیدن قدیمی‌ها و قدیمی‌ترها ، همیشه جالب است.


"آیلین" و "رافی" در دریکی از برنامه‌های خود در NITV


حمید شبخیز در نخستین سال‌ های فعالیت تلویزیون ایران(IranTvNetwrok-ITN)


هاله نظری یکی از مجریان  تلویزیون پارس که در آن‌ زمان همسر امیر شجره مدیر این شبکه نیز بود


شهره آغداشلو در برنامه ای فرهنگی در تلویزیون پارس

شهرام همایون در برنامه‌ی ویژه‌ خود درتلویزیون پارس

آناهیتا دختر هاله نظری و امیر شجره که برنامه‌ "ترانه‌های درخواستی" را درتلویزیون پارس اجرا می‌کرد و آن‌ زمان 17سال داشت


آنسه امیری-مجله اپیزود،شماره 40

 مجموعه"نگاهی به شبکه های تلویزیونی ماهواره ای پارسی زبان نوشته ای از آنسه امیری" یکشنبه هر هفته در "ملی ستلایت نیوز" منتشر خواهد شد.

"توجه: این مطلب فاقد بخش نظرات می باشد لطفا برای ابراز نظر به مطلب قبلی مراجعه نمایید"