به ملی ستلایت نیوز خوش آمدید..........شما در ملی ستلایت نیوز به آخرین اخبار رسانه های پارسی زبان و جدید ترین فرکانس ماهواره ها دسترسی خواهید داشت...........در پایین هر مطلب در قسمت نظرات می توانید نظرات - خبرها - پشنهادات - انتقادات و پیام های خود را قرار دهید...........شما با دادن آدرس های ملی ستلایت نیوز به دیگران می توانید از این وبسایت حمایت کنید............ملی ستلایت نیوز از تمام رسانه های مبارز و آزادیخواه سیاسی حمایت می کند

۱۳۹۰ خرداد ۲۹, یکشنبه

تلویزیون‌های حرفه‌ای فارسی-بخش هشتم


مقاله ای از وب پدر پارسی - قسمت هشتم

شما چند تا دوست‌دختر دارید؟ وقتی نخستین بوسه را از لب‌های دوست‌دختر خود گرفتید، چه احساسی داشتید!؟ آیا تا حالا عاشق پسر همسایه‌اتان شده‌اید؟ آیا به غیر از شوهر خود با مرد دیگری رابطه عاشقانه دارید؟


این‌ها و پرسش‌های مشابه دیگر هنگامی در ذهن شما تداعی می‌گردد، که به تماشای برنامه‌های سرگرم‌کننده از شبکه‌های تلویزیونی نظیر «فارسی۱» می‌نشینید. پاسخ این پرسش‌ها تابوهایی هستند که در فرهنگ جاری بومی کشور ایران جایگاهی ندارند. تابوهایی که در صورت آشکار شدن در جامعه ایرانی، واکنش‌های سازمان‌یافته‌ای را از سوی حکومت این کشور درپی خواهد داشت. حکومت حاکم بر ایران مدعی است که جامعه ایرانی یک جامعه اسلامی با ارزش‌های ویژه خود است.


آیا دولتمردان حکومت جمهوری اسلامی توانایی حفظ ارزش‌های اسلامی در جامعه‌ای نوگرا دارند؟ آن‌ها روش‌هایی را برای حفظ جامعه خود پس از انقلاب ۱۹۷۹ بکار بستند. از بسیج‌کردن هواداران انقلابی برای حفظ ارزش‌های اسلامی در سطح خیابان‌ها گرفته تا توسعه رسانه‌های اسلامی و بسط آن در فضای دانشگا‌ه‌ها و مراکز فرهنگی کشور ایران همگی روش‌هایی بودند که در سه دهه شهروندان ایرانی با آن‌ها کاملاً آشنا هستند.


این همه هزینه با ظهور رسانه‌های جهان‌شمول که عامل گسترش فرهنگی آزاد هستند، برباد فنا می‌رود. امروز «فارسی۱» بنیان خانواده‌های به ظاهر اسلامی را متلاشی می‌کند و هم‌زمان بنیان خانواده‌های سکولار را پایه‌ریزی می‌کند. چه فرایندی در حال انجام است؟ یک عمل جراحی پیچیده، پنهان و زمان‌بر در حال انجام است. این پاسخی است که کاملاً آشکار است. کاری از دست منتقدین ساخته نیست! جامعه اسلامی حاکم بر ایران در حال تغییر است و این دگرگونی به سود حکومت جمهوری اسلامی نیست.


منتقدان «فارسی۱» خود از بینندگان این شبکه تلویزیونی سرگرم‌کننده هستند و جذب مجموعه‌های تلویزیونی تله‌نوای اسپانیایی آن می‌شوند. نفوذ فرهنگی «فارسی۱» در جامعه آرمانی ایران بی‌نظیر است و این عمل جراحی با روشی کم‌هزینه ادامه می‌یابد. هر چند که باید انتظار داشت، هزینه‌های حکومت جمهوری اسلامی برای مقابله با این نوع رسانه‌ها در حال افزایش باشد. اما آیا در طولانی‌مدت بی‌فایده نخواهد بود؟ پاسخ مثبت است. نیاز طبیعی خانواده‌های ایرانی را نمی‌توان نادیده گرفت و این نکته‌ای است که حکومت جمهوری اسلامی در برآورده ساختنش عاجز است.


با دیدن پیروزی «فارسی۱»، شبکه‌های تلویزیونی دیگری در این راه گام‌ نهادند. آیا همه آن‌ها در این رقابت رسانه‌ای پیروزند؟ پاسخ را باید در کدام سو جستجو نمود؟ آیا محتوای تلویزیونی تنها چیزی است که رسانه‌ها به آن توجه دارند و مولفه‌هایی دیگر نیز در شکل‌گیری «تلویزیون‌های حرفه‌ای فارسی» موثر نیستند؟ پاسخ به این پرسش‌ها و تحلیل آن‌ها را در ادامه مجموعه نوشتارهای «تلویزیون‌های حرفه‌ای فارسی» دنبال کنید.


"توجه: این مطلب فاقد بخش نظرات می باشد لطفا برای ابراز نظر به مطلب قبلی مراجعه نمایید"