به ملی ستلایت نیوز خوش آمدید..........شما در ملی ستلایت نیوز به آخرین اخبار رسانه های پارسی زبان و جدید ترین فرکانس ماهواره ها دسترسی خواهید داشت...........در پایین هر مطلب در قسمت نظرات می توانید نظرات - خبرها - پشنهادات - انتقادات و پیام های خود را قرار دهید...........شما با دادن آدرس های ملی ستلایت نیوز به دیگران می توانید از این وبسایت حمایت کنید............ملی ستلایت نیوز از تمام رسانه های مبارز و آزادیخواه سیاسی حمایت می کند

۱۳۹۰ خرداد ۱۷, سه‌شنبه

تلویزیون‌های حرفه‌ای فارسی-بخش هفتم


مقاله ای از وب پدر پارسی - قسمت هفتم

باید راهی وجود داشته باشد که از طریق آن بتوان فرهنگ جهانی را به زبان فارسی به خانه‌های هزاران ایرانی آورد، هنگامی که حکومت جمهوری اسلامی در ایران تمام راه‌ها را بسته است و نظارت‌های رسانه‌ای غیرمنصفانه، تک تک شهروندان ایرانی را تهدید می‌کند.


این بار ابتکار عمل در دستان مردان «مرکز خبررسانی خاورمیانه» (MBC) از پادشاهی عربستان سعودی قرار گرفت. آن‌ها طرحی نو درانداختند تا ضریب نفوذ فرهنگ جهانی در درون ایران که تاکنون ازدست رفته‌ بود را افزایش دهند. «زیرنویس فارسی» راهی مفید برای تسریع بخشیدن به عملیات ویژه‌ای بود که خواب را از چشمان فرهنگ‌سازان «جمهوری اسلامی» می‌ربود و آن‌ها را نگران‌تر از همیشه می‌کرد.

«ام‌بی‌سی پرشیا» یک شبکه تلویزیونی حرفه‌ای و رایگان است که بیست و چهار ساعت شبانه روز و هفت روز هفته به پخش «فیلم‌های سینمایی» و «مجموعه‌های تلویزیونی نمایشی» جهان همراه با «زیرنویس» و یا با «دوبله فارسی» می‌پردازد. ابتدا محدوده برنامه‌های این شبکه تلویزیونی، «فیلم‌های سینمایی» را در برمی‌گرفت اما پس از مدتی با ظهور تلویزیون‌هایی که برنامه‌های طولانی‌مدت و دنباله‌دار پخش می‌کردند، «مجموعه‌های تلویزیونی نمایشی» نیز دز دستور کار «ام‌بی‌سی پرشیا» قرار گرفت.

«ام‌بی‌سی پرشیا» نبردگاهی نوین برای زدودن تفکرات کهنه کمونیستی برجای‌مانده از نظام شوروی سابق در درون ایران بود. در واقع این «زیردریایی‌های فرسوده روسی» بودند که از طریق «ام‌بی‌سی پرشیا» بر صفحات نمایش خانواده‌های ایرانی منفجر و نابود می‌شدند. پخش فیلم‌های سینمایی مانند «الکساندر» نگاهی از زاویه‌ای دیگر را که تاکنون حکومت جمهوری اسلامی از موجودیت آن بیم داشت، ارائه می‌کرد.

«سانسور»، «قیچی کردن» و «بزرگنمایی» (Zoom) فیلم‌های سینمایی در سازمان رادیو-تلویزیونی ایران، به واسطه حضور «ام‌بی‌سی پرشیا»، خاصیت خود را از دست داده بود و انحصار پخش بی‌قاعده محتوای غربی که در اختیار تلویزیون حکومتی جمهوری اسلامی بود، شکسته شد.

هرچند که حکومت جمهوری اسلامی با راه‌اندازی یک شبکه تلویزیونی سرگرم‌کننده به نام iFilm، دست به اقدام تلافی‌جویانه زد. اما به واسطه عدم گرایش بینندگان عرب‌زبان خاورمیانه به محتوای این شبکه تلویزیونی، iFilm تقلایی بی‌نتیجه بود. در واقع iFilm مصرف داخلی داشت و پس از مدتی با اضافه‌شدن زبان فارسی به آن، این ادعا ثابت شد.

حکومت جمهوری اسلامی به شدت نگران حضور این «بدعت نامیمون» (!) شد. چرا که «ام‌بی‌سی پرشیا» سرآغاز نوآوری‌هایی شد که تلویزیون‌های داخلی این حکومت را ورشکسته می‌کند. مقامات ایرانی در رسانه‌های خود طبق معمول برچسب‌هایی نامتعارف به «ام‌بی‌سی پرشیا» زدند و تلاش کردند این شبکه تلویزیونی را به منابعی ویژه متصل کنند تا چهره آن را به اصطلاح «مخدوش» نمایند.


"توجه: این مطلب فاقد بخش نظرات می باشد لطفا برای ابراز نظر به مطلب قبلی مراجعه نمایید"