به ملی ستلایت نیوز خوش آمدید..........شما در ملی ستلایت نیوز به آخرین اخبار رسانه های پارسی زبان و جدید ترین فرکانس ماهواره ها دسترسی خواهید داشت...........در پایین هر مطلب در قسمت نظرات می توانید نظرات - خبرها - پشنهادات - انتقادات و پیام های خود را قرار دهید...........شما با دادن آدرس های ملی ستلایت نیوز به دیگران می توانید از این وبسایت حمایت کنید............ملی ستلایت نیوز از تمام رسانه های مبارز و آزادیخواه سیاسی حمایت می کند

۱۳۹۰ خرداد ۱۰, سه‌شنبه

تلویزیون‌های حرفه‌ای فارسی-بخش ششم


مقاله ای از وب پدر پارسی - قسمت ششم


«من و تو ۱» تنها محصول رسانه‌ای شرکت «شبکه تلویزیونی مرجان» نیست. دامنه فعالیت‌های «شبکه تلویزیونی مرجان» به محتوای متنوع و سرگرمی‌ساز ختم نشده و آن‌ها کوشیده‌اند تا برای نخستین بار، یکی از بزرگترین آرزوهای بینندگان فارسی‌زبان را برآورده سازند.

یک شبکه تلویزیونی علمی رایگان با نام «من و تو ۲» در دستور کار این گروه تلویزیونی قرار می‌گیرد. «من و تو ۲» که پیش از این با نام «کاوش» شناخته می‌شد، به پخش تخصصی «مجموعه‌‌های مستند علمی-تلویزیونی جهان» با دوبله فارسی می‌پردازد.

 
روزگاری هنگامی که نام شبکه‌های تلویزیونی فارسی بر سکوی فن‌آوری ماهواره شنیده می‌شد، اغلب ذهن بیننده، سرگرمی و تفنن را تداعی می‌کرد. اما امروز به جرات می‌توان ظهور شبکه‌های تلویزیونی نو را تصور نمود که به مرجعی ارزشمند برای گسترش فرهنگ و دانش بشری به زبان فارسی بدل شده‌اند.


این موضوع در گذشته چندان اهمیت نداشت. سازمان تلویزیون دولتی حکومت جمهوری اسلامی از این نقصان سود می‌برد. چرا که درگذشته مخاطبین اصلی برنامه‌های تلویزیون‌های فارسی بر روی سکوی ماهواره، اغلب قشر سطحی جامعه بودند و گروه وسیعی از دانش‌پژوهان و روشنفکران جامعه را شامل نمی‌شد. در نتیجه دانش‌پژوهان ایرانی اغلب به ناچار شبکه چهارم تلویزیون دولتی حکومت جمهوری اسلامی را برای تماشای برنامه‌های فرهنگی و علمی انتخاب می‌کردند. آنان انتخاب بهتری نداشتند.

 
امروز رقیبان جدی برای تلویزیون انحصاری جمهوری اسلامی در بخش فرهنگ و دانش پدیدار گشته‌اند که محدودیت‌های جاری تلویزیون‌های دولتی حکومت جمهوری اسلامی را می‌شکنند و بینندگان ایرانی را با محتوایی غنی و هدفمند آشنا می‌سازند.

در دورانی که «علوم انسانی نوین» از دروس دانشگاهی ایران به وسیله مسئولین فرهنگی جمهوری اسلامی حذف می‌گردد و رسانه‌های دولتی کشور تنها صدای ایدئولوژیک حکومت خود را باز می‌تابانند، نبود یک رسانه علمی میان‌ملیتی (بین‌المللی) به زبان فارسی بیش از پیش احساس می‌شد و این نقیصه با ظهور شبکه‌های تلویزیونی مانند «من و تو ۲» تا حدودی جبران خواهد شد. هرچند که کافی نخواهد بود. در واقع این نوع رسانه‌های مستقل وقایع این سیاره را آن طور که هستند، به زبان فارسی منعکس می‌کنند و سطح توقع بینندگان فارسی‌زبان را افزایش می‌دهند.

 
در راه‌اندازی چنین رسانه‌هایی برای درون ایران، تخصیص بودجه‌های کلان لازم است. زیرا با توجه به وضعیت فرهنگی و سیاسی این کشور باید شرایطی ویژه برای آن قائل شد و برخلاف سایر نسخه‌های زبانی دیگر، دسترسی به این نوع رسانه‌ها برای مردم ایران الزاماً باید رایگان باشد.

 

هر چند که «من و تو ۲» بر بستر سکوی سرگرمی‌ساز «من و تو ۱» ساخته شده است. اما محتوایی متفاوت را به بیننده فارسی‌زبان ارائه می‌دهد و خود می‌تواند آغازگر یک «جنبش علمی نوین» بر اساس «رویکردهای جهانی» در درون کشور خفقان‌زده‌ای مانند ایران باشد. جنبشی که سرمایه‌های کلان دولت جمهوری اسلامی برای حذف علوم انسانی جهان و تحریف آن را به چالش خواهد کشید.

"توجه: این مطلب فاقد بخش نظرات می باشد لطفا برای ابراز نظر به مطلب قبلی مراجعه نمایید"