به ملی ستلایت نیوز خوش آمدید..........شما در ملی ستلایت نیوز به آخرین اخبار رسانه های پارسی زبان و جدید ترین فرکانس ماهواره ها دسترسی خواهید داشت...........در پایین هر مطلب در قسمت نظرات می توانید نظرات - خبرها - پشنهادات - انتقادات و پیام های خود را قرار دهید...........شما با دادن آدرس های ملی ستلایت نیوز به دیگران می توانید از این وبسایت حمایت کنید............ملی ستلایت نیوز از تمام رسانه های مبارز و آزادیخواه سیاسی حمایت می کند

۱۳۸۹ بهمن ۱۷, یکشنبه

بی بی سی پارسی رسانه ای که می گوید بی طرف است اما در عمل چیز دیگری ثابت می کند

 
وبسایت خبری ایران پرس نیوز به نقل از وبسایت دانشجونیوز نوشت: "بی بی سی پارسی" رسانه ای که به تازگی به سن ٧٠ سالگی رسیده است، از حدود ٢ سال پیش با گسترش فعالیت های رسانه‌ای خود، به ‌خصوص با آغاز به کار بخش تلویزیون پارسی، فصل جدیدی را در فعالیت‌های خود آغاز کرد.

گرچه این رسانه هم همچون دیگر رسانه‌ها سعی در جلب هر چه بیشتر مخاطبان دارد، اما برخی از عملکردهای آن همواره مورد انتقاد بخشی از جامعه ایرانیان، به‌ خصوص برخی از فعالین سیاسی و اجتماعی، بوده است. "بی بی سی پارسی" تنها رسانه پارسی زبانی نیست که هر ازگاه مورد انتقاد مخاطبان خود قرار می‌گیرد، اما نوع انتقادات وارد به بی.بی.سی دارای ویژگی‌های خاصی است. این رسانه در مواردی از سوی برخی مخاطبان به همسویی با بخش تندروی حاکمیت دیکتاتوری جمهوری اسلامی و جهت‌گیری در این راستا متهم شده است. همچنین انتقاداتی نسبت به تمایل این رسانه (به لحاظ چگونگی تدوین و انتشار اخبار و جهت گیری بخش عمده ای از تحلیل‌گرانی که از نظرات آن‌ها استفاده می شود) به گروه اصلاح طلبان وارد می شود. این رسانه از جمله معدود رسانه‌های پارسی زبان خارج از ایران است که در مقاطع مختلفی با اجازه وزارت ارشاد رژیم دیکتاتوری حاکم بر ایران امکان فعالیت و تهیه گزارش های خبری و اجتماعی را در ایران داشته است.

قضاوت در مورد ابعاد مختلف فعالیت رسانه ای چون بی.بی.سی پارسی نیاز به بررسی های گسترده در زمینه‌های مختلف دارد، اما آن‌چه در این مطلب کوتاه توسط سایت دانشجونیوز بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد، نحوه برخورد این رسانه با اخبار دانشجویی و برخی اقدام‌های بحث برانگیز بی.بی.سی طی ماه‌های اخیر است.

عدم پوشش مناسب اعتراضات دانشجویی در ایران در روز ١٦ آذر یکی از مواردی بود که انتقادات گسترده ای را از سوی فعالین دانشجویی نسبت به "بی بی سی پارسی" به همراه داشت. روز دانشجو در ایران حداقل در طی یک دهه اخیر فرصتی برای بیان مطالبات دانشجویان و اعتراض آن‌ها نسبت به نقض حقوق اقشار مختلف اجتماعی و نبود آزادی های سیاسی-اجتماعی در ایران بوده است به نحوی که اخبار مرتبط با آن همواره در کانون اخبار رسانه‌های مختلف بوده است. روز دانشجو طی دو سال اخیر و به دلیل شرایط خفقان پیش آمده پس از انتخابات  دارای ویژگی‌های خاصی بود که اهمیت آن و خطرات فعالیت برای دانشجویان در این روز را دو چندان می کرد.

اعتراض‌ها به نحوه پوشش اخبار دانشجویی یکی از مواردی است که باعث شد صادق صبا، مدیر رادیو، تلویزیون و سایت بی.بی.سی پارسی، در یادداشتی با عنوان "آيا ما در بی بی سی پارسی اشتباه نمی کنيم؟" به این انتقادات پاسخ دهد. صادق صبا در پاسخ به انتقادات در مورد نحوه پوشش اخبار مرتبط با روز دانشجو نوشته است: "اين منتقدان درست می گويند که در آن روز برنامه های عادی بی بی سی ادامه داشته است، ولی لازم است برای روشن شدن موضوع توضيحی بدهم. برنامه های تلويزيون پارسی بی بی سی مجموعه ای است از بولتن های خبری زنده روزانه و برنامه های ضبط شده هفتگی. ما در صورتی می توانيم يک برنامه هفتگی را قطع کنيم که اولا خبر واقعا آن قدر مهم باشد که قطع کردن برنامه های عادی توجيه پذير باشد و ثانيا در موقع قطع برنامه به اندازه کافی نيروی تحريری و فنی در دفتر داشته باشيم که بتوانيم برنامه را به طور زنده اجرا کنيم." صادق صبا، تنوع دیدگاه سردبیران و خبرنگاران سایت بی.بی.سی پارسی را نیز یکی از دلایل این مشکلات ذکر کرده است، دلیلی که قانع کننده به نظر نمی رسد. وقایع روز دانشجو و برنامه‌های اعتراضی متعدد دانشجویان در دانشگاه‌های مختلف کشور، مساله کم اهمیتی نیست که تنها به دلیل "درک متفاوتی از اهميت وقايع" نادیده گرفته شود. همچنین برنامه های مرتبط به روز دانشجو در دهه اخیر همه ساله برقرار بوده و واقعه ای نیست که به صورت پیش‌بینی ناپذیری اتفاق بیفتد تا رسانه مهمی چون "بی بی سی پارسی" برای پوشش آن قادر به برنامه ریزی نباشد.

در سال‌های گذشته و پیش از آغاز به کار تلویزیون بی.بی.سی فارسی، وب سایت این رسانه نیز عملکرد مناسبی در پوشش اخبار دانشجویی به نمایش نمی‌گذاشت. در مقطعی گرچه دیگر رسانه های خبری فارسی زبان اخبار و دیدگاه های دانشجویان را از منابعی همچون بیانیه های انجمن های اسلامی و دفتر تحکیم وحدت و یا از سایت های مرتبط با دانشجویان مانند خبرنامه امیرکبیر پوشش می دادند، اما بی.بی.سی فارسی به شکل واضحی بعضا از انتشار اخبار فعالیت ها و یا نقض حقوق فعالان دانشجویی پرهیز می کرد.

سانسور اخبار دانشجویی و عدم پوشش مناسب نقض حقوق دانشجویان در حالی در بی.بی.سی پارسی انجام می شود که این رسانه در مقابل اخبار مربوط به فعالیت های سیاسی سیاستمداران نزدیک به جناح اصلاح‌طلبان را به صورت گسترده تحت پوشش قرار می دهد.در همین حال بعضا دیده می شود که خبرنگاران این رسانه از بردن نام "دفتر تحکیم وحدت" به علت "غیرقانونی اعلام شدن آن" از سوی "حکومت دیکتاتوری حاکم بر ایران" خودداری می کنند.

پوشش اخبار اعتراضات مردم افغانستان با تیتر «تظاهرات ضدایرانی در چند شهر افغانستان» توسط بی بی سی پارسی

در موردی دیگر، سایت بی.بی.سی پارسی روز شنبه، ۹ بهمن ماه، خبری در مورد اعتراض گروهی از مردم افغانستان نسبت به اعدام شهروندان ایرانی و افغانی در ایران را با تیتر "تظاهرات ضدایرانی در چند شهر افغانستان" منتشر کرد. این تیتر با آنچه که از فیلم‌های این تظاهرات مشاهده می‌شود کاملا در تضاد است. آنچه در فیلم های منتشر شده دیده می شود، این است که شرکت کنندگان در این تظاهرات تصاویری از شهروندان ایرانی که طی ماه های اخیر اعدام شده اند و یا فعالان سیاسی و اجتماعی که همچنان در زندان های رژیم سرکوبگر جمهوری اسلامی در بند هستند، را در دست دارند. در برخی از فیلم های منتشر شده، دیده می شود که شرکت کنندگان در این راهپیمایی پلاکاردهایی حاوی تصاویر زندانیان سیاسی همچون مجید توکلی، نسرین ستوده، حبیب الله لطیفی و زینب جلالیان را با خود حمل می کنند. همچنین شعارهایی همچون "روز اعتراض جهانی برای لغو اعدام"، "جلاد ننگت باد" و "مرگ بر آدم کشان اجیر رژیم ایران در افغانستان" در دست افراد دیده می شود. اما در این فیلم ها هیچ اثری از شعار و یا نوشته  علیه مردم ایران وجود ندارد.

گر چه انتقادات مختلف همچون پوشش بعضا نامناسب و جهت دار برخی از اخبار و یا همکاری و نزدیکی این رسانه با بخش هایی از حاکمیت سرکوبگر جمهوری اسلامی  مواردی هستند که مسئولین بی.بی.سی پارسی همواره آن را ناشی از فشار کاری دانسته و تکذیب می کنند، اما مسلما عملکرد این گونه بی.بی.سی پارسی بر جایگاه این رسانه در میان مخاطبین خود اثر سوء خواهد گذاشت.

۱۵ نظر:

reza گفت...

بادرود به میلاد عزیز ودیگردوستان


این وبسایت وابسته به مزدوران وزارت اطلاعات جمهوری کثیف اسلامی می باشد وهیچ ارتباطی با جنبش ملی ماهستیم ندارد.
http://ma-hastim.com

هدف ازایجاد این تارنمای اینترنتی:تخریب مخالفان جمهوری اسلامی وجنبش های تاثیر گذارعلیه رژیم می باشد.پاینده ایران

زنده باد ازادی

تااخرین نفس ماهستیمV

زنده باد شاهزاده رضا پهلوی

سرنگون باد رژیم کثیف جمهوری اسلامی

ناشناس گفت...

25 بهمن ساعت 3 بعد از ظهر مردم ایران از میدان امام حسین تا آزادی به حمایت از مردم مصر و تونس راهپیمایی می کنند.
راهپیمایی آرام..
موسوی و کروبی هم اعلامیه دادن به هر دلیلی هم که تحت فشار این اعلامیه لغو بشه مردم ایران خواهند اومد.
میلاد جان لطفا از کانال یک هم بخواهید این روز تظاهرات که بهترین روزه اعلام کنن چون بعد از 22 بهمن اینها تمام توانشونو بکار گرفتن واسه 22 بهمن خستن مردم 25 بهمن میان به میدان اطلاع رسانی کنید

ناشناس گفت...

25 بهمن ساعت 3 میدان امام حسین تا آزادی

SHERVIN گفت...

با درود به میلاد نازنین مدیر محترم سایت و همه ی دوستان عزیز
میلاد جان از زحماتتون سپاسگزارم
در مورد بی بی سی انگلیس دلش به حال ما نسوخته
مردم ما زود فراموش می کنند همین بی بی سی در زمان انتخابات پایگاه اصلاح طلبان بود
میلاد جان از اینکه سایت را به موقع آپدیت می کنید سپاسگزارم

ناشناس گفت...

لطفا اطلاعیه را روی سایت بگذارید فقط یک هفته وقت داریم

SHERVIN گفت...

میلاد جان من 2 بار پیام فرستادم لطف کن پیام اولمو پاک کن چون تکراریه
سپاسگزارم

Persian Gulf گفت...

"فراخوان، 25 بهمن سراسر ایران روز خشم مردم ایران "

25 بهمن ساعت 3 بعد از ظهر سراسر ایران

گفتنی است در این صفحه و همچنین صفحه‌ی مشابهی در وبسایت تویتر آخرین اخبار، بیانیه‌ها و حمایت‌های مربوط به راهپیمایی بزرگ پیش‌رو در سریع‌ترین زمان ممکن به اطلاع اعضا می‌رسد.
http://www.facebook.com/25bahman

بهداد گفت...

عتراض به نمره دادن استاد به روش مهران مدیری

استاد من، برادر من، عزیز من، بی نامووووس. بی شعوری که نمره ی منو کم دادی به این اعتراض گوش کن ؛ یه دختر هشت ساله این اعتراض رو واست فرستاده. من که اینجا سنگ خودمو به سینه نمی زنم. من که نمیخوام رئیس دانشگاه بشم که ، نمیخوام استاد دانشگاه بشم بیام جای تورو بگیرم که، من که دنبال نمره نیستم که. اصلا من که نمی خوام 20 شم که. من فوق فوقش 19 بهم بدی راضیم. خو عوضی که نمره منو کم دادی ...... کجا بودم؟؟!...... این نمره ی منو ببین. نمره رو ببین. خاک تو سرت با این نمره دادنت.......
این نمره منو ببین : جیگرطلا مگه من قرار نبود ساعت 8 بیام بهم بیست بدی؟!!.........

K گفت...

سلام میلاد جان من هم به روز کردم وبلاگم
را

WWW.SATNEW4.BLOGFA.COM

WWW.SATNEW2.BLOGSKY.COM

WWW.SATNEW.PERSIANBLOG.IR

ناشناس گفت...

salam saiteton filter shode

Persian Gulf گفت...

گزارش از داخل کشور؛ آخرین وضعیت اینترنت و ماهواره
چند روزی بود که کندی اینترنت به صورت موقت و نا متناوب ادامه داشت ولی رژیم از ترس وقوع اعتراضات مردمی در 25 بهمن، و خارج شدن اوضاع از کنترلش در روز 22 بهمن (فردا) امروز اینترنت را به شدت کند کرده است به صورتی که حتی دسترسی به سایت های خبری دولتی نیز مقدور نیست، ضمناً از حدود 2 هفته پیش هم پارازیت به شدت قدرتمندی بر روی اغلب شبکه های خبری و سیاسی ارسال می‌شود که از 3 روز گذشته به اوج خود رسید و همچنان ادامه دارد.

Persian Gulf گفت...

هکرهای المللی،ناشناس دولت جمهوری اسلامی را تهدید کرد که به دلیل نقض حقوق بشر و سرکوب مردم از این پس حملات اینترنتی اش را معطوف سایتهای دولتی ایران خواهد کرد.این گروه همچنین در این پیام ویدیویی خطاب به مردم ایران اعلام کرد:ما می دانیم شما مردم بزرگی هستید با فرهنگی والا و اینکه کشورتان ۳۲ سال توسط حکومت استبدادی به گروگان گرفته شده است بدانید که ما از شما حمایت می کنیم و شما تنها نیستید،منتظر ما باشید
http://www.youtube.com/watch?v=V1Y_UlHmk8Y&feature=player_embedded

Persian Gulf گفت...

سید محمد حسینی ۲۵ بهمن

۵سال ونیم قبل از آمدن آقای موسوی ٫کودتا انجام شده بود .وبعضی از افراد صدا وسیما درآن دست داشتند
http://www.youtube.com/watch?v=esGDffXQb8k&feature=topvideos

ناشناس گفت...

یک اتفاق عجیبی از دو روز پیش تا حالا افتاده واون اینکه هنگام پخش اخبار مربوط به ایران از شبکه بی بی سی فارسی روی یوتلست دبلیو 3 این شبکه قطع میشه وهمینکه خبر مربوط به ایران تموم میشه دوباره وصل میشه.من پارازیت منطقه ای ندارم به نظر میاد این یه روش جدید پارازیت سراسریه.از شما هم همینطوره؟

ناشناس گفت...

parazit rooye eutelsat !!!!!!!!!!!!