به ملی ستلایت نیوز خوش آمدید..........شما در ملی ستلایت نیوز به آخرین اخبار رسانه های پارسی زبان و جدید ترین فرکانس ماهواره ها دسترسی خواهید داشت...........در پایین هر مطلب در قسمت نظرات می توانید نظرات - خبرها - پشنهادات - انتقادات و پیام های خود را قرار دهید...........شما با دادن آدرس های ملی ستلایت نیوز به دیگران می توانید از این وبسایت حمایت کنید............ملی ستلایت نیوز از تمام رسانه های مبارز و آزادیخواه سیاسی حمایت می کند

۱۳۸۹ آذر ۱۱, پنجشنبه

مصاحبه اختصاصی Melli Satellite News با مدیر وبسایت Iranian Satellite News ISN


مصاحبه اختصاصی ملی ستلایت نیوز با آقای سهند مدیر وبسایت Iranian Satellite News ISN


متن مصاحبه به شرح زیر می باشد:

 

آقای سهند درود بر شما.امیدوارم حالتون خوب باشه.ازتون سپاسگزام که درخواست مصاحبه ملی ستلایت نیوز را قبول کردید.

 

جواب:"سلام ، از اینکه از من دعوت کردید تشکر می کنم و خیلی خوشحالم که می تونم از این فرصت استفاده کنم و بخشی از تجربیات سال های گذشته رو بازگو کنم."

 
سهند عزیز, آی اس ان قدیمی ترین مجموعه اینترنتی در زمینه ماهواره و رسانه است.چند سال از راه اندازی آی اس ان می گذرد و اولین بار چی شد که به فکر راه اندازی این مجموعه اینترنتی افتادید و هدفتون از راه اندازی آی اس ان چه بود؟
جواب:"راستش دیگه گاهی اوقات حساب تعداد سال های فعالیت این مجموعه از دستم در میره .ما کارمونو چند ماه بعد از راه اندازی اولین کانال جهانی فارسی زبان (ان آی تی وی) شروع کردیم . . اسفند ماه سال 1380 بود یعنی 9 سال پیش.. روز اول هدف جدی برای راه اندازی یک پایگاه خبری در زمینه اخبار ماهواره نداشتم و استارت کار کاملا اتفاقی خورد و شاید به نحوی بشه گفت برای سرگرمی و تجربه روی اینترنت شروع کردم اما بعد با استقبالی مواجه شدم که باعث شد کارو جدی بگیرم و ادامه بدم."

سهند گرامی اگر اشتباه نکنم آی اس ان مدتی در یاهو گروپس هم فعالیت میکرد و بعد از مدتی به فعالیت هایش را در یاهو گروپس خاتمه داد و بصورت وبلاگ فعالیتش را شروع کرد.لطفا کمی در این زمینه توضیح دهید.

جواب:"ماجرا از این قرار بود که بعد از راه اندازی تلویزیون ان آی تی وی من عضو یک گروه اینترنتی در یاهو که از طرف هواداران ان آی تی وی ساخته شده بود شدم بخاطر علاقه ای که به این شبکه داشتم. در اون گروه گاهی فرکانس های ماهواره بین مردم رد و بدل میشد. یک گروه دیگه هم همزمان بود که مختص ماهواره بود اما فعالیت بسیار کمی داشت و بسته شد. من از روی علاقه شدیدی که به ماهواره داشتم تصمیم گرفتم یک گروه جدید با فرمت کاملا خبری در زمینه ماهواره راه اندازی کنم اسمش رو ایرانیان ستلایت نیوز گذاشتم که بعدا اعضای گروه اونو با نام مخفف آی اس ان خطاب کردن. در واقع برای اولین بار بصورت جدی یک مرکز خبری ماهواره به زبان فارسی روی یاهو تشکیل دادیم من اصلا در زمان ایجاد این گروه فکر نمی کردم که استقبال بقدری باشه که بخوام این راهو ادامه بدم اما برخلاف تصور در زمان خیلی کوتاهی چند هزار نفر عضو این گروه شدن و این باعث شد کارو جدی تر ادامه بدیم
بعد از مدتی به پیشنهاد و کمک یکی از دوستان (بهزاد عزیز) همزمان اخبار و مطالب روی وبلاگ هم گذاشته شد و چند وقت بعد هم به این نتیجه رسیدیم که بخاطر امکانات بلاگ به وبلاگ تبدیل بشیم. در طول این تغییرات هم ماجراهای زیادی رو تجربه کردیم که بخاطر مختصر شدن این مصاحبه از ذکر این جزئیات پرهیز می کنیم. "در سال هایی که تعداد اندک شماری وبلاگ در مورد اخبار ماهواره و رسانه های ماهواره ای فارسی زبان فعالیت می کردند و مدیران آنها هم به دلیل ترس از مسدود شدن وبلاگشان سعی می کردند به اخبار مربوط به رسانه های فارسی زبان سیاسی نپردازند, ولی آی اس ان از همان روز اول تمام اخبار مربوط به رسانه های سیاسی را پوشش میداد و در صدر خبرهایش اخبار رادیو تلویزیون های سیاسی بود و میتونم بگم آی اس ان از رسانه های آزاد حمایت می کرد.سهند جان چی شد تصمیم گرفتید که آی اس ان همانند وبلاگ های دیگر نباشد و یک رسانه متفاوت و آزاد و آزادیخواه و بدون سانسور باشد؟سهند عزیز اگر میشه کمی از اون روزها بگید.از اون روزها که جو جوری بود وبلاگ های اخبار ماهواره به ندرت اخبار رسانه های سیاسی را اعلام می کردند ولی آی اس ان تمام اخبار رسانه های سیاسی را کامل پوشش میداد.

 

جواب:"اولا به وبلاگ های دیگه اشاره کردید. در اون زمان یک وبلاگ دیگر هم که یادم میاد در زمینه ماهواره خیلی محبوب بود وبلاگ شهابست بود که اون هم متاسفانه یکی دو سالی فعالیت داشت و تعطیل شد. ما موندیم و مشکلات بسیار زیاد گرفتاری ها و بار سنگین انتظارات مردم و صد البته همزمان کمک های معنوی دوستان که همچنان در کنار ما هستن و با اینکه از فرمت گروه یاهو در آمدیم اما هنوز هم مثل یک گروه، کار در جریان هست.در زمینه سانسور ما هیچوفت نخواستیم خود سانسوری کنیم بر خلاف شرایط بسیار سخت و خفقان و بگیر و ببندهایی که در کشورمون بود و متاسفانه همچنان هست. از نظر عدم تحمل عقاید مخالف و عدم وجود فرهنگ دموکراسی بین مردم بسیار سخت بود اما سعی کردیم دموکراسی رو تمرین کنیم با وجود همه خطرات و تهدیداتی که وجود داشت از بسیاری از درآمدها چشم پوشی کردیم اما سانسور نکردیم. من امروز می بینم که خیلی از دوستانی که چند سال پیش با هم همکاری داشتیم امروز سایت ها و فروم هایی راه انداختن خیلی هم معروف شدن و براشون هم آرزوی موفقیت می کنم خیلی هاشون حتی بخاطر اینکه شناخته نشن با نام های دیگه به این مسیر رفتن. من هیچ قضاوتی نمی تونم در مورد این دوستان بکنم بلاخره هرچی باشه زحمت میکشن کار مفید انجام میدن. ما این مسیرو نرفتیم با اینکه همیشه پیشنهادات بسیار خوبی هم میشد از برنامه سازی تلویزیون گرفته تا راه اندازی سایت های بسیار حرفه ای از اونجایی که باید خیلی حرف ها زده نمی شد ترجیح دادیم به همین شکل بمونیم و درآمدی از این طریق نداشته باشیم. "

 

سهند جان زمانیکه آی اس ان در سرور های فارسی زبان همانند " پرشین بلاگ - بلاگ اسکای" فعالیت می کرد خطر مسدود شدنش خیلی خیلی زیاد بود.همین جوری که طی سال های گذشته دیدیم رژیم جمهوری اسلامی بارها آدرس های آی اس ان را فیلتر می کرد.سهند جان از چه طریقی مردم دوباره با شما ارتباط برقرار می کردند و از آدرس های جدید آی اس ان با اطلاع میشدند؟جواب:"اونزمان این سرورها کمی آزادتر از امروز بودند در واقع فشار دولتی روی اونها به اندازه امروز نبود و ما هم تونستیم مدتی از این سرورهایی که شما اشاره کردید استفاده کنیم. تا اینکه دیدیم تبلیغات دولتی در زمینه انتخابات و .. روی بلاگ پخش میشه که مجبور شدیم به سرورهای خارجی بریم و از سرویس بسیار خوب بلاگر استفاده کردیم. در طول این مدت و فیلتر شدن ها و مسدود سدن ها بخشی از مردم مارو گم می کردن اما بلاخره بعد از مدت از طریق گروه سابق یا جستجو مارو پیدا می کردن و این روال به همین شکل ادامه پیدا کرد. "

 

به جرات می توانم بگویم آی اس ان پر طرفدار ترین و محبوب ترین و موفق ترین مجموعه اینترنتی در زمینه ماهواره بین ایرانیان به خصوص قشر جوان داخل ایران است.سهند جان دلیل این موفقیت را در چه می بینید؟به نظر شما جوانان که کمتر نظرشان به چیزی جلب می شود چه چیزی در آی اس ان دیدند که هر روز چند بار به آی اس ان سر می زنند و از طریق قسمت کامنت ها با شما ارتباط برقرار می کنند و آی اس ان را جزو خانواده خودشان می دانند؟سهند جان یک فضای صمیمی و دوست داشتنی و خاصی بین بازدیدکنندگان آی اس ان است.نظرتان راجع به این فضای صمیمی چیه؟

 

جواب:"این فضا رو خود این بچه ها بوجود آوردن. تونستن همدیگرو تحمل کنن و در فضای آزاد تبادل نظر کنن. من خیلی خوشحالم که در این فضای مجازی در کنار این دوستان هستم از اطلاعاتشون استفاده می کنم."

 

طی این سال ها که آی اس ان فعالیت می کرد بارها شاهد بودیم طرفداران رژیم دیکتاتوری جمهوری اسلامی با قرار دادن فحاشی در قسمت نظرات آی اس ان قصد اختلال در کار این مجموعه اینترنتی آزاد را داشتند.بارها شاهد بودیم که طرفداران رژیم جمهوری اسلامی شخص شما را تهدید می کردند.سهند عزیز به نظرتون واقعا چرا یک رژیم تا دندان مسلح سرکوبگر انقدر از آی اس ان احساس خطر می کرد که تمام سعی خودش را می کرد که جلوی فعالیت های این مجموعه اینترنتی آزاد را بگیرد؟

 

جواب:"نمی دونم چی بگم. بخشی از اینکارهارو عده ای طرفدار به قول معروف دو آتیشه انجام میدن که البته به نظر من اونها هم از روی ناآگاهی اینکارهارو میکنن. بخشی دیگر هم که خب استخدام شدن و نیاز به توضیح نیست. اما در قرنی که ما هستیم روز به روز تکنولوژی های ارتباطی جدیدتر میاد با این روش نمیشه جلوی ارتباط مردم رو گرفت. نمیشه کنترل کرد.. "

سهند جان طی سال هایی که گذشت.از همان روز که برای اولین بار صدا و تصویر ان آی تیوی به ایران رسید.بعدش که رسانه های سیاسی به دلیل پارازیت ها به ماهواره تل استار12 تبعید شدند.و بعدش که متاسفانه شاهد تعطیلی بعضی از رسانه های سیاسی همانند"ان آی تیوی و تلویزیون آزادی و تلویزیون مردم و تلویزیون لحظه و رادیو صدای ایران و..." بودیم.تا امروز که بعضی از رسانه های سیاسی روی ماهواره یوتلست دبلیو3آ هستند و بعضی هم به دلیل مشکلات مالی نمی توانند صدا و تصویرشان را به ایران برسانند.در کل فعالیت رسانه های سیاسی خبری فارسی زبان را طی سال هایی که گذشت با توجه به اینکه با کمترین امکانات و با مشکلات شدید مالی برای تامین مخارج, بهترین چیزی که می توانستند ارائه بدن را دادند چگونه می بینید؟به نظر شما رسانه های آزادیخواه چه تاثیرات مثبتی روی جامعه ایرانی داخل و خارج از کشور داشتند؟به نظر شما آیا این رسانه ها فقط در زمینه اطلاع رسانی موفق بودند یا در زمینه های دیگر هم توانستند تاثیر گذار باشند؟

 

جواب:"میلاد جان سوال بسیار پیچیده ایه و نیاز به بررسی بسیار مفصل داره. همه شبکه های سیاسی رو نمیشه در یک کفه ترازو گذاشت. به نظر من همه این تلویزیون ها تلاش خودشون رو کردن و تاثیرات مثبتی هم هر کدام در کوتاه مدت داشتن اما متاسفانه به دلیل اشتباهات مدیریتی تعطیل شدن و چندتایی هم که هستن همونطور که شما هم اشاره کردید در شرایط بدی بسر می برن. به نظر من ضعف اصلی شبکه های سیاسی فرمت غیر تلویزیونی اونها بوده و هست. از تکروی های هر کدوم از این شبکه ها که صرف نظر کنیم عدم شناخت صحیح از روحیات جوانان ایران باعث یکسری اشتباهات محاسباتی برای مدیران این شبکه ها شد. و از اونجا که این شبکه ها از آمریکا پخش می شدن و دسترسی مدیران اونها به رسانه هایی که در ایران و اروپا پخش میشن بسیار بسیار محدودتر هست اوضاع رسانه ای ایران رو و اینکه مردم چه حق انتخاب های دیگری دارن رو ندیدن متاسفانه.. من در طول چندین سال فعالیت این سایت به این نتیجه رسیدم که شبکه های سیاسی می تونستن خیلی بهتر از اینها باشن اما همیشه خواستن ضعف های خودشون رو پشت بهانه نداشتن بودجه پنهان کنن در صورتی که با همین بودجه هایی که در اختیار داشتن می تونستن بهترین کارها رو بکنن و موترترین برنامه هارو بسازن. اگر بجای ساعت ها نشستن در مقابل دوربین و حرف های تکراری خسته کننده روزی چند ساعت برنامه حرفه ای درست می کردن اوضاع به گونه دیگری میشد. متاسفانه نخواستن در جامعه ایران به صورت یک رسانه همه گیر عمل کنند و همیشه به قشر محدود هوادارانشون بسنده کردن . امیدوارم در آینده ای نزدیک شاهد رسانه های سیاسی خبری مستقل و فراگیر باشیم که شدیدا در این شرایط خاص به این رسانه ها احتیاج هست.. "

 

سهند گرامی شما و بازدیدکنندگان آی اس ان موفق شدید چند سال پیش پس از اینکه رسانه های سیاسی به دلیل پارازیت های ارسالی از سوی رژیم دیکتاتوری جمهوری اسلامی به ماهواره تل استار 12 تبعید شدند و به دلیل موقعیت ماهواره تل استار12 و ضعیف بودن این ماهواره اکثریت مخاطبان خود را از دست دادند, تلویزیون کانال یک که یک رسانه آزاد بود را از اهمیت پخش روی ماهواره هاتبرد آگاه کنید و بعد این تلویزیون آزادیخواه فارسی زبان به ماهواره هاتبرد بیاید و جو خفقان حاکم بر روی ماهواره هاتبرد و تلویزیون های اینترتیمنت فارسی زبان ماهواره هاتبرد را بشکند و تاثیرات مثبت زیادی روی مبارزات مردم ایران بگذارد و بعدشم که بقیه تلویزیون های سیاسی به ماهواره هاتبرد بیایند.سهند جان میدونم کاره بسیار سختی بوده که تلویزیون های سیاسی را متقاعد کنید به ماهواره هاتبرد بیایند به دلیل هزینه زیاد این ماهواره و خطر پارازیت و قطع کردن سیگنال .سهند جان اولین بار چگونه شد که موضوع آمدن رسانه های آزاد به ماهواره هاتبرد را با بازدیدکنندگان آی اس ان در میان گذاشتید و از آنها خواستید که با رسانه های سیاسی تماس بگیرند و ازشان بخواهند که به هاتبرد بیایند؟استقبال مردم از طرح آمدن رسانه های آزاد به ماهواره هاتبرد چگونه بود؟آیا انتظار داشتید انقدر آی اس ان و بازدیدکنندگانش روی رسانه های سیاسی آزاد تاثیر گذار باشند که آنها را متقاعد کنند که به ماهواره هاتبرد بیایند؟اولین بار تلویزیون های سیاسی چه جوابی بهتون دادند پس از مطرح کردن موضوع ماهواره هاتبرد؟

جواب:"بعد از اینکه شبکه ها به ماهواره ضعیف و بسیار دور تل استار12 رفتن خب بعضی از شبکه های اینترتیمنتی تونستن روی هاتبرد بمونن. برای شبکه های سیاسی این تصور پیش آمد که سهمی از ماهواره هاتبرد رو دولت ایران خریده . و بعضی دیگر هم فکر می کردن که ماهواره هاتبرد تماما متعلق به کمپانی گلابکست هست . چون بعد از ارسال پارازیت روی ان آی تی وی در هاتبرد دیگه شرکت ماهواره ای گلابکست شبکه های سیاسی رو روی هاتبرد قبول نمی کرد و این شبکه ها کاملا از هاتبرد نا امید شده بودن. ما تصمیم گرفتیم این شبکه هارو از این اشتباه در بیاریم چند ماهی در حال ارتباط بودیم اول شبکه ها باور نمی کردن فکر می کردن شدنی نیست. لیست بلند بالایی از انواع کمپانی های ماهواره ای هاتبرد تهیه و گردآوری کردم و اونو در اختیار شبکه ها گذاشتم همزمان بچه ها در آی اس ان با شبکه ها تماس گرفتن و اونهارو تشویق کردن که به هاتبرد برگردن. که سرانجام تلویزیون کانال یک موفق شد اینکارو انجام بده و بقیه شبکه ها هم راه پیدا کردن. استقبال در اون زمان بسیار زیاد بود. "

 

سهند جان طی 2سال گذشته به دلیل مشکلات اقتصادی آمریکا تلویزیون های فارسی زبانی ماهواره ای که از این کشور پخش می شدند با مشکلات شدید مالی روبرو شدند و دچار مشکلات مالی شدند و خیلی از آگهی هایشان را از دست دادند.چون سرمایه گذاران ایرانی ساکن آمریکا هم به دلیل مشکلات اقتصادی آمریکا دچار بحران مالی شدند و دیگر نمی توانستند برای بیزینسشان به تلویزیونی آگهی بدهند.این امر انقدر جدی بوده است که می بینیم تلویزیون هایی مثل " طپش یا جام جم اینترنشنال یا امید ایران" به دلیل این مشکلات و به دلیل عدم تامین هزینه ماهواره از روی ایر برداشته می شوند و به صورت نیمه تعطیل در می آیند.نظرتان در این مورد چیه؟آیا به نظرتان این مشکلات مالی روزی دامن گیر تلویزیون های فارسی زبانی که از اروپا پخش می شوند هم میشه و آنها هم منزوی می کند؟

جواب:"اشتباه نکنید تعطیلی این شبکه ها بخاطر بحران اقتصادی آمریکا نبوده و نیست. باز هم بر میگرده به اشتباهات مدیریتی . ببینید الان تعداد شبکه های ماهواره ای فارسی بسیار زیاد شده در این بین مردم باید برنامه های مورد علاقشونو انتخاب کنن. چون نمیشه همه این شبکه هارو دید. مسلما بهترین برنامه ها انتخاب میشن . رقابت بین برنامه ها بسیار شدید شده برنامه های حرفه ای روز به روز بیشتر شدن و خب اگر مدیر تلویزیونی این رقابت رو جدی نگیره کنار زده میشه. آگهی دهنده آگهیشو جایی میده که بیننده ببینه. کانالی رو انتخاب می کنه که مردم انتخاب کرده باشن.اگر برخی شبکه ها به دلیل مشکلات مالی تعطیل میشن به دلیل اینه که رفته رفته بینندگانشون رو از دست میدن و به تبع آگهی دهنده ها هم میرن جاهای دیگه آگهی میدن و به این ترتیب درآمد تلویزیون کاهش پیدا میکنه تا جایی که دیگه پخش برنامه ها جز ضرر چیز دیگری نخواهد بود. شبکه ها با این فرمت برنامه که کسی جلوی دوربین بشینه خط تلفنی بگیره دیگه نمی تونن روی پاشون بمونن. اگر قراره جام جم اینترنشنال یکی جلوی دوربین بشینه چهارتا ویدیو پخش بشه یا به همین شکل امید ایران طپش یا هر شبکه دیگه ای که شما اشاره کردید به این فرمت برنامه موفقی نخواهد شد و در نهایت تعطیل خواهد شد. عصر برنامه های حرفه ای و تلویزیونی رسیده هر کس از پسش بر بیاد می مونه هر کس هم برنیاد خواهد رفت. فرقی نمیکنه شبکه اینترتیمنتی باشه یا شبکه سیاسی. تلویزیونی که بیننده نداشته باشه بود و نبودش فرقی نخواهد کرد بنابراین مدیران شبکه ها باید به خودشون بیاد ما اینرو مدت ها پیش گفتیم و هشدارهای لازم رو دادیم اما متاسفانه جدی نگرفتن و امروز یکی یکی تعطیل میشن. "سهند گرامی آینده تلویزیون های فارسی زبان ماهواره ای را چگونه می بینید؟آیا به نظرتان این روند رو به رشد تعداد تلویزیون های فارسی زبان یعنی( راه اندازی شدن تلویزیون های جدید فارسی زبان) همین طوری ادامه خواهد داشت یا خیر؟جواب:"پیش بینی من اینه که تلویزیون های جدیدتر هر روز خواهند اومد اما نه اینکه تعداد شبکه ها مثل سابق افزایش زیادی داشته باشه . بلکه همونطور که شبکه های جدیدتر خواهند اومد از اون طرف شبکه هایی که نتونستن بیننده داشته باشن از دور خارج میشن. در واقع ما رفته رفته شاهد این خواهیم بود که شبکه های سطح پایین جاشونو به شبکه های حرفه ای تر و برنامه های دیدنی تر میدن. الان شاهد هستیم که تعداد شبکه های با کیفیت پایین روز به روز کمتر میشه و شبکه های با کیفیت بالا کانال های دوم و سوم خودشون رو هم راه اندازی می کنن. "سهند عزیز به نظر شما تلویزیون های فارسی زبان ماهواره ای چگونه می توانند با پارازیت های ارسالی رژیم سرکوبگر جمهوری اسلامی مقابله کنند و جلوی این پارازیت ها را بگیرند؟آیا راهی وجود داره؟

جواب:"عملی ترین راهش پخش شدن در ماهواره هاییه که از تیرس پارازیت ایران در امان هستن مثل ماهواره یوتلست دبلیو 3آ که تا الان خیلی خوب جواب داده. و خب همزمان باید از طرق قانونی پیگیری بشه حتی باید آمادگی اقدام متقابل در شرایط خاص وجود داشته باشه. به نظر من شبکه های فارسی باید به کمپانی هایی مثل یوتلست فشار بیارن که در ماهواره های بعدی هاتبرد که به فضا پرتاب خواهند شد پوشش آپلینک رو از روی ایران بردارن که در همون هاتبرد بشه در امان بود این یکی از مهمترین کارهاییه که می تونه انجام بشه."

 

سهند عزیز تا آنجایی که اطلاع دارم مدتی است که مجبور به ترک وطن شده اید و در یک کشور دیگر ساکن هستید.بیشتر از هر چیزی دلتون برای چه چیز ایران تنگ شده است؟بیشتر از هر چیزی چه چیز ایران الان که در غربت هستید ذهن تان را مشغول می کند؟

 

جواب:"درباره اینکه در چه کشوری هستم تا زمانی که مسائل اقامتی مشخص نشه نمی تونم توضیح بدم . خب هرکسی دوست نداره در کشوری غیر از کشور خودش باشه من هم دوست داشتم در ایران می تونستم در زمینه ماهواره فعالیت کنم. بیشترین چیزی که منو اذیت میکنه اینه که چرا ایران ما روز به روز وضعش بدتر میشه مردم از هم دور تر میشن و به جایی میرسه که امسال من ترجیح میدن کشورو ترک کنن. "


سهند نازنین متاسفانه طی چند ماه گذشته آی اس ان دیگر همانند گذشته زود به زود آپدیت نمی شود و خبرهای رسانه های سیاسی را به آن صورت همیشگی پوشش نمی دهد.چرا؟

جواب:"برای سایتی که درآمدی نداره این فرازو نشیب ها طبیعی هست من یکسری گرفتاری های شخصی دارم که خب تاثیر میذاره اما همزمان در حال فراهم کردن مقدمات راه اندازی سایت اختصاصی و گروهی هستم که در آینده ای نزدیک این تغییرات بوجود خواهد اومد. در حال حاضر ترجیح میدم وقتی رو که صرف آپدیت میکنم روی مطالب مفیدتر بذارم تا اینکه بخوام صرفا فرکانس هارو اعلام کنم."
سهند جان در حال حاضر آی اس ان کجا ایستاده است؟لطفا برای خوانندگان ملی ستلایت نیوز بگویید برای آینده آی اس ان چه برنامه هایی دارید؟از کی تغیرات در آی اس ان شروع خواهد شد و فصل تازه فعالیت های آی اس ان از چه زمانی آغاز خواهد شد؟

 

جواب:"اینکه کجا ایستاده بازدیدکنندگان باید نظر بدن اما اینکه کی تغییرات اعمال میشه زمان دقیقی نمی تونم بگم در حال مذاکره و فراهم کردن مسائل برنامه نویسی و سرور اختصاصی هستیم. "

سهند گرامی به نظر شما مردم ایران از چه طریقی می توانند زودتر و با پرداخت بهای کمتر حکومت دیکتاتوری و فاشیستی حاکم بر ایران را بر اندازی کنند؟به نظر شما مردم از چه طریقی می توانند زودتر با هم متحد شوند و یک اطلاع رسانی همه گیر در زمینه مبارزاتشان انجام دهند؟

جواب:"سوالی پرسیدین که همه 30 ساله در این سوال موندن. اما به نظر من سرانجام تحول در ایران به دست رسانه ها خواهد بود. اینکه تاثیر رسانه ها در ایران چقدر هست مخصوصا رسانه های ماهواره ای بارها تست شده و جواب داده چشم ها در ایران به رسانه هاست تنها جریانی می تونه مردمو هماهنگ کنه که بسیار حساب شده با یک رسانه فراگیر تاکید می کنم "فراگیر" یعنی رسانه ای که اکثر بینندگان شبکه های ماهواره ای ببینن این حرکت رو پیش ببره و اطلاع رسانی های لازم رو در مواقع خاص انجام بده با شبکه های محدود اینکارو نمیشه کرد. جریاناتی که الان هستن اگر میخوان به هدفشون برسن باید به فکر راه اندازی یک شبکه فراگیر باشن. "

 

سهند عزیز از دید شما چند درصد مردم در ایران از ماهواره استفاده می کنند و به نظرتان 3ماهواره پر بیننده که مردم بیشتر آنها را دریافت می کنند کدام ماهواره ها است؟

جواب:"الان بسیار تعداد بینندگان شبکه های ماهواره ای زیاد شده حتی به روستاها هم رسیده. زمانی مردم ترس داشتن از نصب ماهواره اما الان طوری شده که مردم روستاها یا حتی مجتمع های دولتی هم به بهانه گرفتن کانال های ایران دیش نصب کردن و الان ماهواره خیلی بین مردم جا افتاده. پربیننده ترین ماهواره ها الان اول هاتبرد هست بعد یوتلست دبلیو 3آ بعد هم عربست یا بدر"

سهند جان به آخر مصاحبه رسیدیم.اگر حرفی با خوانندگان ملی ستلایت نیوز دارید لطفا بفرمایید.

جواب:"تشکر می کنم امیدوارم روزی کشورمون رسانه های آزاد که از درون کشور پخش بشن تجربه کنه"

آقای سهند عزیز از شما بابت وقتی که به من برای مصاحبه با شما دادید بی نهایت سپاسگزارم و براتون بهترین ها را آرزو می کنم.

جواب:"من هم ممنونم و امیدوارم که شما هم در کارتون موفق باشد "

سهند گرامی در آخر از طرف خودم و میدانم از طرف خیلی های دیگر از شما بابت تمام زحماتی که طی این سال ها برای جامعه ایرانی و رسانه های فارسی زبان ماهواره ای کشیدید واقعا سپاسگزارم و مطمئن هستم اسم آی اس ان به عنوان یک رسانه آزاد تاثیر گذار و مفید و ملی در تاریخ ثبت خواهد شد.

*این مصاحبه از طریق ایمیل انجام گرفته است*

"توجه: این مطلب فاقد بخش نظرات می باشد لطفا برای ابراز نظر به مطلب قبلی مراجعه نمایید"